ANKARA TEOG HAZIRLIK KURSU

 

 

Detaylı Bilgi İçin; 0312 431 89 46

                              0312 431 89 47

                              0530 201 89 46                              

TEOG  PROGRAMI

HAFTALIK TOPLAM DERS SAATİ = 12 Saat  

MATEMATİK               :3 SAAT

FEN ve TEKNOLOJİ : 3 SAAT

TÜRKÇE                     : 2 SAAT

SOSYAL BİLGİLER   : 2  SAAT

İNGİLİZCE                 : 2 SAAT

 


TEOG HAZIRLIK KURSU     

  • Dersler alanında uzman branş öğretmenleri tarafından verilmektedir.
  • Eğitim programı tamamen TEOG sistemine göre oluşturulmuştur.
  • Hafta içi okul sonrası yada hafta sonu grup seçenekleri mevcuttur.
  • Düzenli olarak yapılan deneme sınavları ile, öğrencinin gelişimi takip edilmektedir.
  • 8 Kişilik veya 12 kişilik gruplar mevcuttur.
  • Soru Bankası, yaprak test gibi eğitim dökümanları ÜCRETSİZ olarak verilmektedir.

*** Gruplara katılmak istemeyen öğrenciler için birebir "ÖZEL DERS" yada 2-3 kişilik "ÖZEL GRUP" Seçeneği mevcuttur.


 TEOG HAKKINDA GENEL BİLGİ

Kısaca TEOG Nedir? Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş ismi verilen kısa adıyla TEOG, 8. Sınıfı bitiren öğrencilerin liselere yerleştirilmesini düzenleyen uygulamadır. SBS'nin yerini almıştır. Bu sistemin  amacı, öğrencinin başarısını anlık bir performansa dayalı olarak değil, geniş bir zaman dilimine yayarak belirlemektir. SBS ile TEOG arasındaki en temel farklılık bu yönde olmuştur.

TEOG sınavında 8. sınıflar 6 temel  dersten sınava tabi tutulurlar.

Bu temel dersler:

Türkçe
Matematik
TC İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük,
Fen Bilgisi
İngilizce
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' dir.


3 yazılısı olan derslerin 2. sınavları, 2 yazılısı olan derslerin ise 1. sınavları ortak yapılmaktadır. Böylece öğrenciler 1. Dönem 6 adet, 2. Dönem de 6 adet olmak üzere toplam 12 sınava girerler. 1. Dönem sınavlar Kasım'ın son haftası, 2. dönem sınavlar ise Nisan'ın son haftası yapılır

Teog ortak sınavları hafta içi iki günde yapılır. Öğrenciler her gün 3 sınava katılırlar. 

Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1. gün,
Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap tarihi, Yabancı dil sınavları ise 2. gün yapılır. 

Öğrenciler, olağan üstü haller dışında, kendi okullarında sınava girerler ancak öğretmenlerin görev yeri değiştirilir ve farklı okullarda ki sınavlara gözetmenlik yaparlar. Geçerli bir mazeret nedeni ile sınava giremeyen öğrencilere MEB tarafından belirlenen şekillerde mazeret sınavı yapılır.

Sınav soruları, sınav tarihinden önce işlenen konulardan oluşur. Sınav soruları, öğrencilerin kazanımlarını dikkate alarak yorumlama, analiz yapma, eleştirel düşünme, sonuçları tahmin etme, problem çözme ve benzeri yeterlilikleri ölçecek  nitelikte hazırlanır.

Her ortak sınavda, çoktan seçmeli  20 sorulur.  Sorular 4 seçeneklidir. Önceki yıllarda yapılan sınavlardan farklı olarak yanlış doğruyu götürmez. Her soru 5 puan olmak üzere, her ortak sınav 100 üzerinden puanlandırılır.

Ortak sınavlarda sınavı yapılan derslerin ağırlık katsayıları aşağıdaki yer almaktadır.

Türkçe 4 
Matematik 4 
Fen Bilimleri 4 
Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi 2
T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 2 
Yabancı Dil 2 olmak üzere; Toplam 18 Ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı 

Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanının Hesabı (AOS): Ortak sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılır. Çarpımların toplamından elde edilen değerin, derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılır. 

Yılsonu Başarı Puanının Hesabı (YBP):  6, 7 ve 8. sınıfların yılsonu notları ile hesaplanır. Her dersin notu ile  haftalık ders saat sayısı çarpılır, bu şekilde çarpılan tüm dersler toplanır ve haftalık toplam ders saatine bölünerek  Yılsonu Başarı Puanı (YBP) hesaplanır. Puanlama her sınıf için 100 üzerinden yapılır.8. Sınıf puanları hesaplanırken, teog sınavlarından alınan puanlar da yılsonu başarı puanı hesabına dahil edilir.

Yerleştirmeye Esas Puanın Hesabı (YBP): Öğrencilerin; 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’ inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılır.

Kısaca; Yerleştirme puanının %70’i ortak sınavdan, %30’u ise 6, 7 ve 8.inci sınıf yıl sonu başarı puanından gelir. Ancak Yerleştirme puanlarının hesabı ve oranları MEB tarafından yeniden düzenlenebilir.Başa Git

Bu sitede Mplus Portal yazılımları kullanılmaktadır.
UA-111966033-1